Stovykla ,,Čia aš gimiau , čia aš užaugau“

14/07/2015 10:00

Stovykla ,,Čia aš gimiau , čia aš užaugau“

2015 m. liepos 14-18 dienomis Šilutės F. Bajoraičio VB Pašyšių filiale diena prasidėdavo vaikų šurmuliu. Kasdien nuo11 val. iki 17 val. bibliotekoje Į vaikų vasaros užimtumo stovyklėlę ,, Čia aš gimiau, čia aš užaugau“ rinkdavosi draugiški ir kūrybingi vaikai. Iš viso stovyklėlę lankė 20 šešerių-penkiolikos metų vaikų

Vasara – atostogų ir poilsio metas, kai duris užveria mokyklos, o vaikai turi daugiau laisvo laiko, į pagalbą skuba viešosios bibliotekos. Šilutės F. Bajoraičio VB Pašyšių filiale gyvenimas verda ir vasarą. Čia vaikai renkasi į kūrybinius, pažintinius užsiėmimus ,,Naminuko palėpėje. Jau antri metai bibliotekoje organizuojama vaikų vasaros stovyklėlė, kurią finansuoja Šilutės savivaldybės Juknaičių seniūnija iš vietos bendruomenių savivaldos programos lėšų. Šiais metais stovyklai skirta 240 eurų. Jų dėka vaikams buvo sudarytos sąlygos ne tik lavinti savo kūrybinius gebėjimus, bet ir pakeliauti po mūsų kraštą.

Lietuvos Respublikos seimas 2015-uosius metus paskelbė Etnografinių regionų metais, tad Šilutės r. savivaldybės Fridricho Bajoraičio viešosios bibliotekos Pašyšių filialas visus metus vykdo Mažosios Lietuvos regiono etninės kultūros puoselėjimo programą Viena iš programos dalių yra ir vaikų stovyklos vasaros metu organizavimas. Pagrindinis stovyklos tikslas šiais metais skatinti Pašyšių bendruomenės vaikus ir jaunimą dalyvauti kūrybiškumo, meninių ir bendrųjų įgūdžių ugdyme Mažosios Lietuvos regiono etninės kultūros vertybių stiprinimo kontekste. Ugdyti visuomeniškumą, pagarbą savo kraštui, puoselėti jo grožį, papročius ir tradicijas ir prisidėti prie savo gyvenvietės gražinimo, susipažinti su mūsų krašto iškiliomis asmenybėmis.

Stovyklėlės atidarymo dieną visus sveikino bibliotekininkė Danutė Adomavičienė ir Pašyšių bendruomenės pirmininkė Asta Stonkuvienė.

Pirmos dienos kelionė į Kintus ir Ventės ragą dar kartą patvirtino mūsų krašto savitumą ir išskirtinumą. Kintų Vydūno kultūros centre vaikai susipažino su pamario krašto papročiais ir tradicijomis, lietuvybės puoselėjimo tradicijomis , Vydūno gyvenimo ir veiklos aspektais. Dalyvavo edukaciniuose užsiėmimuose

,,Emalio meno“, ,,Nuspalvink vėtrungę“, aplankė Kintų pasididžiavimą - didžiąją tują, susipažino su Kintų apylinkėmis. Šiltas Kintų Vydūno centro darbuotojų priėmimas paliko kuo puikiausius prisiminimus. Papietavę prie marių visi išskubėjome į Ventės ragą, aplankėme paukščių žiedavimo stotį, švyturį. Ir su pakilia nuotaika grįžome namo.

Kitą dieną bibliotekoje mūsų laukė Mažosios Lietuvos amatų diena, kurios metu molio paslaptis mums atskleidė Macikų globos namų užimtumo grupės vadovė Beata Vaitelienė ir jos pagalbininkas, Macikų globos namų gyventojas Donatas Balčiauskas. Vaikai susipažino su molio savybėmis, keramikos rūšimis, lipdymo priemonėmis ir būdais . Kiekvienas savo rankomis gaminosi daiktą, kuris papuoš jų namus ir primins šitą užsiėmimą. Po dienos užkandžių visų laukė žaidimų popietė lauke.

Šiuolaikinių technologijų apsuptyje, greitėjančiame gyvenimo ritme labai svarbu nuo pat mažens tiek šeimoje, tiek mokykloje bei visuomenėje skiepyti norą pažinti savo gyvenamąją vietą, ją puoselėti gerbti joje gyvenančius žmones ir jų atminimą. Tad stovyklos metu viena diena buvo skirta visuomeniškumo puoselėjimui. Vaikai susipažino su mūsų kaimo istorija, jame gyvenančiais žmonėmis, kultūriniu paveldu . Kartu su seniūnijos darbuotojais vyresnieji stovyklos lankytojai tvarkė vokiečių kapinaites. Kol vyresnieji triūsė, mažieji bibliotekos lankytojai kartu su bibliotekininke susipažino su Mažosios Lietuvos tautosakos lobynų, klausėsi šio regiono liaudies dainų, kūrė pasakas ir gaminosi stalo teatro lėles. Po pietų visi mokėsi verti iš karoliukų.

Penktadienį iš pat ryto aplankėme Šilutės muziejų. Mus pasitiko muziejaus direktorė Roza Šikšnienė. Ji supažindino mus su Klaipėdos krašto istorija , pristatė muziejuje veikiančias ekspozicijas, pasakojo apie Šojaus gyvenimą ir jo įtaką Šilutės krašto kultūrai. Supažindino su lietuvninkų gyvenimo kasdienybe, jų papročiais ir tradicijomis. Penktadienio popietė buvo skirta susipažinti su lietuvninkų tautinio kostiumo detalėmis, bibliotekoje merginos mokėsi siuvinėti delmonus.

Į stovyklos uždarymą visi rinkosi šeštadienio vakarą, bibliotekos prieigose iškilo palapinių miestelis . Prie laužo susėdę dalijomės įspūdžiais , aptarėme visos savaitės nuveiktus darbus žaidėme judriuosius žaidimus, Žiūrėjome filmus. Taip visi sutikome aušrą.

Tokia veikla skatina vaikus ne tik domėtis savo krašto istorija, bet ir sudaro sąlygas turiningai praleisti savo laisvalaikį draugų būryje, atveria jiems naujas tobulėjimo erdves, atveria bibliotekos duris plačiai, įsileisdama kuo platesnę auditoriją ir sudarydama sąlygas ne tik domėtis literatūra skatina juos kurti erdves, kuriuose sudaromos galimybės kurti, mokytis, diskutuoti su bendraamžiais, tenkina jų poreikį saviraiškai. Biblioteka tampa ne tik informacijos šaltiniu, bet ir jaunimo susibūrimo vieta.

Danutė Adomavičienė