,,Pietų skaitiniai“ Pašyšių bibliotekoje

10/09/2015 10:00

,,Pietų skaitiniai“ Pašyšių bibliotekoje

Kas treji metai į Pamario kraštą sugrįžta tarptautine tapusi, literatūrinio rudens šventė – „Prisijaukinkim žodį, paukštį, debesį…“. Ši, tradicine tapusi, šventė pamario kraštą pasiekė ir šiais metais. Rugsėjo 10 dieną Šilutės Fridricho Bajoraičio viešojoje bibliotekoje vykusios puikios tarptautinė s literatūros šventės atgarsiai pasiekė visus Šilutės krašto kampelius. Susipažinti su konkurso dalyviais, mūsų kraštą savo kūryboje puoselėjančiais rašytojais susitikti ,turėjo galimybę ir Pašyšių filialo skaitytojai. Į ,,Pietų skaitymus“ mažuosius knygų bičiulius pakvietė vertėja Jurgita Marija Abraitytė, vaikų rašytojas Sigitas Poškus, o suaugusiems savo gyvenimo istoriją ir kūrybą pristatė Klaipėdos krašto kūrėjas Vilimantas Zablockis.

Vilniaus Universitete ,filologijos studijas baigusi ir ir pasirinkusi islandų filologiją, Jurgita Marija Abraitytė skaitytojams pristatė vaikų knygutes, išverstas iš islandų kalbos ,,Viskas apie trolius“, „Dideli pabaisiukai neverkia“. Gausiai iliustruotos knygutės sužavėjo visus vaikus. Vaikams buvo įdomu sužinoti apie vertėjo profesiją, jos pasirinktas studijas ir kūrybinius ieškojimus, lietuvių ir islandų kalbų skirtumus ir panašumus, o islandiškai tariami žodžiai kėlė ne tik susidomėjimą, bet ir nuoširdų vaikų juoką. Aktyviausius ir įdomiausius klausimus uždavusius skaitytojus ji apdovanojo knygelėmis.

...kažin ar galima atskirti pasaką nuo gyvenimo. Pasaka ir gyvenimas dvi tos pačios monetos pusės, siela ir kūnas. Rašant vaikams negali būti piktas ir nelaimingas, o gyvenimas nusidažo įvairiom ryškiom spalvom – taip susirinkusią auditoriją pasveikino vaikų rašytojas ,2007 metų literatūrinio rudens laureatas,2015 metų „Kūrinių vaikams ir jaunimui“ nominantas Sigitas Poškus.

Savita, įdomi, tiesiog įtraukianti Sigito Poškaus kūryba sudomino ne tik vaikus, bet ir suaugusiuosius. Skaitai skaitai ir dar norisi. Geros nuotaikos pliūpsnis, įdomūs garsų sąskambiai, charizmatiška rašytojo asmenybė prikaustė visų dėmesį. Vaikams poetas pristatė naujas eilėraščių knygeles: „Pusryčių skaitiniai", „Pietų skaitiniai", „Vakarienės skaitiniai”. Sigitas Poškus klausytojus sudomino savo trumpais, tačiau sodria, artima tautosakai, kalba parašytais, humoristiniais eilėraščiais. Mažieji skaitytojai smalsiai sekė autoriaus skaitomus tekstus, o rašytojas tarytum šmaikščiai žaidė žodžių reikšmėmis ir sąskambiais. S. Poškaus kūriniuose sudėtos žaismingai ir meniškai parašytos istorijos, žadinančios vaizduotę, skatinančios įsižiūrėti į šalia esančių „mažųjų padarėlių" pasaulį. Kartu su autoriumi vaikai mokėsi skaičiuoti, kalbėjo meilės burtažodžius, kartu su varna Monika keliavo po mūsų krašto vietoves. Visiems buvo įdomu iš kur autorius semiasi tiek idėjų ir minčių savo kūrybai. Jo kuriamas pasaulis kartais keistas, neįtikėtinas, bet visada šviesus ir jaukus - mažam ir dideliam. Biblioteka salė pirsipildė vaikų juoko ir klegesio. Smagu su autoriumi buvo padainuoti jo sukurtą „Linksmųjų vabaliukų“ dainelę. Rašytojas yra pelnęs premiją už svarbiausią metų vaikų literatūros debiutą, jo knygas „Vieną kartą" (2003) ir „Amalgama" (2007) Tarptautinės vaikų ir jaunimo literatūros asociacijos Lietuvos skyrius pripažino geriausiomis Metų poezijos knygomis vaikams.

Metafizikos daktaras, poetas Vilimantas Zablockis pristatydamas save ir savo kūrybą sakė: ,,Kiekvienas iš mūsų sielos gilumoje jaučia, jog gimė dėl kažko labai svarbaus. Tik, deja, ne visiems pavyksta nugyventi gyvenimą taip, kad suvoktume ir įvykdytume šiame gyvenime tikrąją savo paskirtį. Esame dieviškos, tačiau netobulos būtybės. Todėl ir jo kūryba, sužavėjusi suaugusiųjų auditorija, persmelkta gyvenimo prasmės ieškojimų, savianalizės ir egzistencijos temų.

Prie arbatos puodelio, jaukioje aplinkoje susirinkusieji dar ilgai diskutavo su svečiais, dalijosi savo patirtimi. Atsisveikinant svečiai visus pradžiugino savo dovanomis - knygutėmis ir CD disku. Išsiskirstėme namo pakilios nuotaikos kiekvienas namo išsinešdamas literatūrinės paukštės giemę...